"...az én kitartásom, de a közös célunk..."

A blog annak érdekében jött létre, hogy megoszthassam a -remélem- kíváncsi olvasókkal fogyókúrám és edzéseim részleteit, mintegy támogatást nyújtva azoknak, akik hezitálnak, hogy rálépjenek-e az útra!

Arckönyv

Legutóbbi tevékenységek

Friss topikok

Címkék

5500 (1) Béci (1) Csesznok Laci (1) dk (1) ekiden (2) maraton (2) mátra (1) siófok (1) spar (3) speedkontroll (2) víz (1) Címkefelhő

2014.05.02. 20:11 futaszabi

Drágább az egészséges étrend? (x)

Örök dilemma: Valóban drágább az egészséges étrend?

egeszsges_etrend_koltsegeiA megfelelő étrendnek tartalmaznia kell a szervezeted számára fontos mikro-és makro tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat, fehérjéket, esszenciális zsírsavakat és szénhidrátokat), melyeket több kisebb részre bontva, azonos időközönként kell fogyasztanod a nap folyamán. Tehát reggelire egy kávé, ebédre egy szendvics és vacsorára egy pizza nem nevezhető egészséges étrendnek. Mindez tényleg drágább lenne vagy ez is csak egy kifogás a lustaságra?


Ebben a cikkben utánajárunk, tényleg több pénzedbe kerül–e, ha egészségesebben szeretnél táplálkozni. A kérdés megválaszolása előtt tisztázzuk, mit is nevezünk egészséges étrendnek.

Egészséges étrend

Ha nem testépítő akarsz lenni, de szeretnél egy kicsit jobban kinézni és egészségesebb lenni, akkor adok néhány alap tippet, ami segíthet ebben:

  • fogyassz minden nap elegendő fehérjét testsúlyodnak és fizikai aktivitásodnak megfelelően (kb. 1,5-2,5 g/testsúly kg)
  • szénhidrátok esetében helyezd előtérbe a lassabban felszívódó szénhidrátokat (zab, barna rizs, zöldségek…stb.)
  • a szervezeted számára fontosak az esszenciális zsírsavak is (omega 3, omega 6 zsírsavak), főként tengeri halakban találhatod, de a tengerek szennyezettsége miatt, ne vidd túlzásba fogyasztásukat, használj inkább táplálék kiegészítőket (halolaj kapszulákat)
  • étkezz napi 5-6 alkalommal kisebb adagokat, így csökkentheted a szervezeted vércukorszint ingadozását (csökken az éhségérzeted is)


Valóban drágább lenne ez az étrend, vagy a pénz csak egy újabb kifogása a lusta embereknek?

Napjaink egyik fő mozgatórugója a pénz. A Te életed is döntően befolyásolja a pénz vagy annak a hiánya. Miért ne hatna pont az evési szokásaidra? Senki nem szereti feleslegesen szórni a pénzt - gondolom Te sem -, ezért levezetem Neked, ha változtatsz az étrendeden nem csupán egészségesebb lehetsz, de még a pénztárcádat is kímélheted.

 Nézzük miről is beszélek! Az emberek többsége naponta 3-szor étkezik (jobb esetben), ez 7-8 órakor reggelit, 12-13 órakor ebédet és 19-20 órakor vacsorát jelent. Itt az első hiba, ha Te is így étkezel. Ugyanis nagy időközök (akár 7 óra is) maradnak ki, amikor szó szerint éhezik a szervezeted. Ez nassolásra késztethet, ami vércukorszinted ingadozását és a zsírpárnáid növekedését okozhatja.  

De még drágák is!

 Reggelire szendvicseket, péksüteményeket, kekszet fogyasztasz egy kis kávéval. Olyan ételek ezek, melyek energiát adnak és gyorsan elkészíthetőek. Sőt, valószínűleg céges menzán ebédelsz, vagy átmész egy közeli pláza étkezde részébe. Ezeknek a menüknek az ára 700 Ft-tól akár 1400 Ft-ig is terjedhet. Végül ott a vacsora. Rendelsz egy pizzát vagy megeszel egy gyrost, esetleg beülsz egy (gyors)étterembe. Bármelyiket is választod, 1000 Ft alatt nehezen úszhatod meg, és egyik hely sem az egészséges ételeiről híres. Végezzünk egy gyors összegzést: ha Te is hasonló étrendet követsz a napod során, akár 2500 Ft is elkölthetsz a zsírpárnáid növelésére.

Egészséges étrend költségei

Vizsgáljunk most meg egy egészségesebb, a bevezetőben leírt szempontoknak megfelelő étrendet, mely ebben az esetben napi ötszöri étkezésből áll 3 órás időközökkel. Felejtsd el a reggeli, ebéd és vacsora kifejezéseket, most az első, második,...ötödik étkezés megnevezéseket használjuk:

  • I. Étkezés: 100 g zab (vízzel) és 2-3 db tojás (kb 150-200 Ft)
  • II. Étkezés: 160 g csirkemell 80 g rizs (kb 210-230 Ft)
  • III. Étkezés: 160 g csirkemell 80 g rizs (kb 210-230 Ft)
  • IV. Étkezés: 160 g csirkemell 80 g rizs (kb 210-230 Ft)
  • V. Étkezés: 150-200 g túró (kb 135-225 Ft)

+         jó tanács: fogyassz minimum 3 liter vizet naponta A végösszeg így 930-1115 Ft között mozog (csirke 1300 Ft/kg, zab 400 Ft/kg, rizs (fehér) 200 Ft/kg, tojás 30 Ft/db és túró 900 Ft/kg). Ugye téged is meglepett, hogy kevesebb, mint egy pizza vagy egy gyros tál árából kihozhatsz napi öt étkezést.

Javíthatod még zöldségekkel, különböző fehérjeporokkal és táplálékkiegészítőkkel, persze ezek tovább növelik az étrended költségét (de még így is 1500-1600 Ft/nap alatt maradhatsz). Ilyenkor jön a következő kifogás: de ez olyan sok időmet venné el. Igen, ez az étrend főzéssel jár, és előre meg kell tervezned, hogy a következő hétre miből mennyit kell venned. Te döntesz, megér néhány óra plusz ráfordítást az egészséged és a pénztárcád?!

 koltseges_etkezes_olcso_dieta


 PeakMan - Kis-Pap Bence, olvasói bejegyzés Tudj meg többet a súlyod menedzseléséről a Google+ oldalunkon!

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://futaszabi.blog.hu/api/trackback/id/tr306109103

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása