Tejsavófehérje, itt van minden amit tudnod kell róla!
Mára már tudod, hogy a legfinomabb és legelterjedtebb fehérjepor tejből készül, és véletlenül fedezték fel a sajtgyártás során, hogy milyen értékes, magas fehérjetartalmú savó keletezik ekkor. Mindez azért fontos a számodra, mert ez a finom por lett a fehérjediéta alapja.
Tejsavófehérje
Mostanra a technológia lehetővé teszi, hogy ezt a sajtgyártás melléktermékeként keletkező folyadékot tovább módosítsuk úgy, hogy abból Te még jobban profitálhass. A sportolók számára készülő táplálékok fejlesztése folyamatos az egész világban. Nem véletlen, hogy egy sprinter futó 1912-ben 10,6 sec teljesített, a mai világrekord 9,57 sec.
Az emberi genetika ez idő alatt semmit sem változott, azonban a táplálkozási és edzési módszerek igen nagy mértékben fejlődtek. Ilyen folyamatos fejlődésen mennek keresztül a fehérjeporok is, és a táplálék kiegészítők is.
A tejsavó fehérje, vagy whey protein a fehérje és az aminosav komponens, melyet kivonunk a sajtgyártás melléktermékeként keletkező folyadékból. A whey protein rendelkezik a legmagasabb biológiai értékkel, minden ismert élelmiszer között.
Mi az a “proprietary blends”? Inkább ne vedd meg!
Gyakran olvashatod a fehérjeporod dobozán ezt a feliratot : “proprietary blends” of whey proteins. A “proprietary blends” nem jelöl egy különösebb whey protein féleséget vagy típust és semmilyen megkülönböztető tulajdonságot nem jelöl ez a megnevezés. Sajnos ez a jelölés arra szolgál, hogy elrejtse a fehérje minőségét az adott termékedben.
Néhány “proprietary blends” mindössze 10%-nyi fehérjét tartalmaz. Sok esetben az ilyen keverékek nem-fehérje hozzáadott anyagokat tartalmaznak, vagy a whey protein denaturált alkotórészeit. A fehérjék denaturálódnak hő vagy egyéb külső fizikai hatás esetén.
Gondolj csak a tojásfehérje esetére - hő hatására az állaga megváltozik.
A whey protein három fő formában van kereskedelmi forgalomban:
- whey protein koncentrátum
- whey protein izolátum
- whey protein hidrolizátum
Mi a különbség a whey koncentrátum és a whey izolátum között?
1. A whey protein koncentrátum tipikusan alacsony zsírtartalommal rendelkezik, magas bioaktív összetevő tartalommal, és természetes laktóz szénhidráttartalommal. Finom krémes tejre hasonlító íze van. A whey protein koncentrátum ennek ellenére magasabb zsírtartalommal rendelkezik, mint a whey izolátum.
A whey protein koncentrátum 25% - 89% fehérjét tartalmaz (általában 80%), mely kevesebb, mint a whey izolátum esetében. A koncentrátum több olyan mikronutrients tartalmaz, amelyet a whey izolátum nem, ezek a: - IGF-1 - TGFb-1 - TGFb-2 A koncentrátum magasabb mennyiségű nutrients tartalmaz az alábbiakból, mint a whey protein izolátum: - Conjugated Linoleic Acid (CLA) - Immunoglobulins - Lactoferrin
2. A whey protein izolátum nem tartalmaz zsírt, és laktózt mert ezt a gyártás során eltávolítják, de általában alacsonyabb bioaktívált összetevővel rendelkezik. Finom, tejre hasonlító íze van. A whey protein izolátum 90% - 96% fehérjét tartalmaz. Laktózérzékenység esetén használhatod!
3. A whey protein hidrolizátum előemésztett és részlegesen hidrolizált fehérjepor. Az előemésztés lényege a könnyebb felszívhatóság, azonban az áruk magasabb. A fokozottan hidrolizált fehérjék még kevésbé allergének, mint a többi fehérjefajta.
A whey protein izolátumot tehát akkor használd, ha laktózérzékeny vagy, illetve fontos számodra a nullához közeli zsírtartalom.
Különböztesd meg a whey protein izolátumokat is!
1. Ioncserélt whey protein izolátum Az ioncserélt whey protein előállítása során, a whey protein oldatba statikus, elektromos töltést vezetnek, amellyel lehetővé válik a fehérje elválasztása a víztől és a laktóztól. Az ioncserélt whey protein izolátum zsírtartalma majdnem nulla.
Tejsavófehérje férfiaknak és nőknek
2. Mikroszűrt whey protein izolátum A mikroszűrt whey protein izolátum gyártása fizikai szeparációt jelent egy mikroszkópikus szűrő segítségével. A mikroszűrt whey izolátum magasabb fokú mint az ioncserélt, mert a kulcs mikronutriensek (szubfrakciók) nem vesznek el az előállítás során.
Mikor használj tehát whey protein izolátumot?
A Peak whey izolátum ioncserélt, és mikroszűrt whey izolátumot tartalmaz, hozzáadott l-leucinnal, beta ecdysteronnal, és emésztőenzimekkel. Előnye hogy:
- A Whey Isolat nem okoz vízvisszatartást a bőröd alatt, amely azt jelenti, hogy profi sportolók számára is jó választás lehet versenyidőszakban.
- A Whey Islolat még erős laktózérzékenységben szenvedő emberek számára is alkalmazható, mivel igen kevés laktózt tartalmaz, sőt a Peak laktóz emésztőenzimet, laktázt is adagol eme proteinporához.
Maradt még kérdésed? Egész nyugodtan kommentelj és válaszolunk! Kattints a képre ha tovább olvasnál ebben a témában!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.