Érdemes talán erről is szót ejteni. Már sokszor leírtam az étkezési változtatásokat, amelyek messze vannak a tökéletestől, de egyik - napról a másikra nem is lehet majdnem lenullázni a régi életvitelt. Hangsúlyoznám, hogy a lentebb leírtak csak az én véleményemet tükrözik. Lehet vele nem egyetérteni, nekem ettől nem lesz rosszabb vagy jobb. És továbbra is úgy fogom csinálni, ahogy nekem jólesik. Nem szeretnék étkezési tanácsadó lenni, mert attól nagyon messze vagyok még. A saját tapasztalataimat írom mindössze le. És azt az utat, amíg ide eljutottam.
Mielőtt az étkezésemet kialakítottam volna a mostani diétás időszakra, nagyon sok erről szóló web oldalt tanulmányoztam, szakirodalmat bújtam. Aztán arra jutottam, hogy iránymutatónak megfelelnek, de mindenkinek saját igényei szerint kell kialakítania az étkezését. Ez egy olyan terület, amelyről egyelőre nem konzultáltam Csabával, hanem igyekeztem önmagam megtalálni az ideálist.
Előre szeretném bocsátani, hogy itt a legigazabb a tétel: minden fejben dől el. Ha elég erős vagy, hogy lemondj például a cukros süteményekről, szénsavas üdítőkről vagy a zsíros ételekről, akkor már az egyik csatát megnyerted. Itt kezdődik a háború második felvonása: a diétás étkezés.
Amit már az elején tudtam: reggelire szénhidrát, ebédre az eddigi adagom fele és lehetőség szerint a krumpli száműzve, vacsorára fehérje. Edzésnapokon vacsorára fehérjeturmix és aztán vacsora, pótolva az edzésen elégetett kalóriákat, hasznosan.
Ok, nézzük reggelre milyen szénhidrátot lehetne magamhoz venni, ami kellően eltelít.Kenyér? Szitokszó. :) Ok, kóstoljuk meg a zabpelyhet. A bio zabpehely kilónkénti ára az aranyéval vetekszik. A Pennyben azonban van kilós kiszerelésben, 200 Ft mindössze. Megvan a reggeli. De mivel egyem? Olvastam több komolyabb diétás oldalon, hogy aki tényleg diétázni akar, az felforralja vízzel és úgy eszi. Namármost, a zabpehelynek tulajdonképpen nincsen íze. Elképzelhetetlen, hogy ezt valaki meg tudja enni ízesítés nélkül, vízzel :) Így maradt a natúr joghurt. Ennek sincsen íze, de legalább olyan massza lesz belőle, amely könnyebben lecsúszik. Reggelire 10-12 deka zabpelyhet eszek, kb. 2-3 evőkanál joghurttal. Néha elcsábulok és gyümölcsjoghurtot eszek. Ami tény: ennyi zabbal 13:00ig bírom.
Tízórai: gyümölcs vagy zöldség (1 banán v. 2 nektarin v. 1,5 paradicsom pici sóval)
Ebéd: eszem, amit a Feleségem, csak feleannyit, mint előtte. Normális esetben csak szárnyasokat eszünk, maximum marhát. A zsírt igyekszünk kerülni, Hot Panben sütünk, minimális olajjal. Vagy kiolvasztunk valami korábban lefagyasztott kaját, például csirke pörköltöt. Itt komolyabban még nem álltam rá a diétára, de jelenleg úgy érzem, hogy reggel és este annyit spórolok, hogy ennyi "lazaság" belefér. Hozzá kell tennem, nyári időszak lévén, sokszor eszünk salátát, némi pulyka sonkával.
Uzsonna: mint a tízórai.
Vacsora: fehérje. Miből a legegyszerűbb ezt bevinni? Túró, némi natúr joghurttal keverve. Egyik nap só - bors - paprika (aka. kőrözött), másik nap két szem gyümölccsel turmixolva. Ha édesíteni szeretném, akkor még egy kis szőlőcukor belefér esetleg. Edzés napokon egy adag Scitec Whey Protein Professional lecsúszik előtte.
Nem nézegetem az órát, nem tartom a 3 óránkénti evést. Eszek, amikor éhes vagyok, de odafigyelek, hogy mennyit és mit. Nem éhezem, nem szédelgek.
Persze, gyarló az ember: nekem is lecsúszik néha egy pohár light üdítő, szénsavas. Illetve lecsúszott. Tegnap talán kicsit több pohár is. Estére úgy görcsölt a hasam, hogy megfogadtam: a diétás időszakban nem iszok több szénsavasat. Mivel nem akarok önsanyargató életet élni és nem versenyre készülök, így azért nem kínzom magam. A hidratálásra a csapvíz, mentes ásványvíz lesz ezután a barátom, semmi cukros lötty.
Nem akarok álszent lenni: elcsábulok néha persze. Hétvégén például otthon voltunk Kövesden és persze előkerült a pálinka. Megittam két felest, meg két fröccsöt. Másnap reggel 1 kilóval többet mutatott a mérleg...
Következő este nem ittam, reggelre le is ment az alkohol által megkötött víz és helyreállt a rend. Ilyen dolgokon múlna a siker? Igen.
Sütemények: irgalmatlan mennyiséget meg tudtam belőle enni, ha belelendültem és hát Anyám igen jól süt. Sajnos. Vagy hála istennek. Nyilván annak függvénye, hogy a család melyik tagja diétázik és melyik nem :) Szóval ennek sikerült ellenállnom, amit legalább akkora sikerként könyveltem el, mint egy komolyabb spártai edzést.
Többen gratuláltak a kitartásomhoz és ámulattal nézték, hogy miket eszek. Pár hét elteltével nekem ez már nem akkora szám, hogy reggelire zabpelyhet eszek, persze az még mindig, hogy a drága Feleségem falatozza a kis tálkám mellett a tojásrántottát :) Felmerült többekben és bennem is, hogy van-e olyan diéta, amelyet életem végéig lehet tartani. Mert a reggeli zab nem ilyet, ezt már most látom. Az én célom az, hogy 2014. május 31. napjára 110 kiló környékén legyek. Csaba segítségét kértem ezügyben és pofonegyszerű a válasz: amíg elérem a súlyt, addig megy ez a diéta. Ha hízás közben meg tudtam enni szemrebbenés nélkül a pacalt, pörköltet stb, akkor most is bírjam a zabot. Aztán kitűzünk egy kiló értéket (110 kiló elérése esetén pl. 115 kg), ahol a piros lámpa kigyullad. Ha visszaszedek a fenti példa szerint 5 kilót, akkor 1 hónap zab és túró és csirke - rizs következik. A kívánt súly elérése utána mindent lehet fogyasztani, persze odafigyeléssel, mert még egyszer nem akarok 150 kilós lenni...de ettől nagyobb motivációt nem tudok elképzelni, minthogy ha visszajön pár kiló, akkor visszatér a zab az étrendembe. Annyira rossz ez a cucc, hogy inkább figyelek a súlyomra. Zseniális ötlet és tényleg nagyon egyszerű motiváció.
Csabával egyeztetve mostantól az edzésmentes napokon itthon is fogok spártázni, az általa összeállított edzésterv szerint. Ezekről az edzésekről is fog születni külön bejegyzés. Ma megint edzés, holnap a hét tapasztalatairól bejegyzés. Sajnos az itthoni mérlegünk elromlott vagy csak az elem nem jó benne, de 140 feletti értéket mutat, ami biztosan rossz.
Még egyszer egy gondolat: nem gondolom, hogy a fentebb leírtak követendő példaként kell, hogy szolgáljanak. Meggyőződésem, hogy mindenkinek magának kell kialakítani a számára legmegfelelőbb étrendet: munkához, mozgáshoz, terheléshez mérten. Sok okosságot lehet olvasni a szakirodalomban, ami töméntelen mennyiségben elérhető a neten. Érdemes alaposan tanulmányozni, mielőtt bárki eszeveszett diétába kezd. Ahogy Csaba szokta mondani nekem minden edzés előtt: a fogyókúra 70%-a kaja, 30%-a edzés.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.